Moroto, 3-pin a kožené Asola

Po zakoupení vázání Lite Dogz (3-pin vázání), které mě docela nadchlo, jsem začal přemýšlet, jak si patu ještě více "uvolnit". Od Fugase z Jíčína přišla nabídka na zapůjčení lyží Moroto s 3-pinovým vázáním od Roteffely, na kterých absolvoval svůj první výlet do Livigna.
Na první pohled si mě lyže získali nápisem Telemark evolution, při druhem pohledu a prvním pokusu, jsem si začal myslet, že evoluce znamená naučit se, jak sjezdovku pořádně rozrýt hlavou.

Model lyží je z roku X (určitě z minulého tisíciletí), délka 188 cm, a šířky 72 - 56 - 62, takže docela velká zábava. Jak vyplívá z rozměrů, tak pokud se zapomenete a chcete zatočit pouhým zahraněním, můžete počítat s ukázkovým telepádem obvzláště v jarních měsících, kdy jsem tento výlet do historie telemarku absolvoval. Nic méně po zvládnutí techniky vám lyže přichystají hodně zábavy a časem si troufnete i na černou sjezdovku a boule. Hlavním přínosem lyží (kromě hromady zábavy) je výrazné zlepšení rovnováhy a citu pro lyže. Přece jenom 5,6 cm pod patou vyžaduje více soustředění než moderní telemarková lyže.

Po nějakém čase, když jsem získal "pocit" jistoty, jsem se odvážil vzít si kožené boty Asolo s jednou přezkou. Pocity z nové a tvrdé kožené boty nebudu radši komentovat (ze začátku jsem vydržel tak tři jízdy). Opět se dostavila telemarková "evoluce" v podobě občasného a teď už i neočekávaného rýtí sjezdovky. S koženými botami samozřejmě opět stoupla náročnost na rovnováhu a přišlo zjištění, kolik chyb vám může projít v plastových botách a na normálních lyžích.
Pokud si tedy myslíte, že na telemarkách stojíte dost jistě, tak zkuste podobnou cestu do minulosti.

moroto-bota.JPG, 27kB

moroto-lyze.JPG, 17kB

PS: Pokud budete ve Špindlu a máte 43 boty tak se ozvěte rád zapůjčím.

Pól

nahoru