Tento výrobek posouvá bezpečnost telemarku na úroveň alpského lyžování a tak určitě stojí za naší pozornost. Článek je překladem výtahu z originálu od výrobce.

www.telebry.com

Safeout

Telebry vyrábí Safeout patentovaný bezpečnostně vypínací systém pro telemark.Jedná se o integrovaný vypínací a brzdový systém, který je umístěn místo podložky/desky pod vázání. Je kompaktní a lehké, ale robustní a cenově dostupné. Safeout je kompatibilní s vázáními od několika výrobců.

StandardRelease.jpg, 26kB

Vypínání

Safeout nabízí úroveň ochrany srovnatelnou se sjezdovými lyžemi. Byl testován razantními a silovými jezdci na telemarku. Je to robustní systém, který má nastavitelný DIN.
Za prvé a především Safeout pomáhá chránit při vypnutí vázání za všech těchto podmínek:

Safeout má dva rysy, které jsou výhodou v lavinových podmínkách. Safeout vypíná ve vertikálním tahu (stejně jako při kroucení a při pádech) a poskytuje brzdový systém, který nevyžaduje sychráky, které vás mohou uvěznit v lavině.

Brzdičky

V případě, že vám při pádu lyže vypadne, dvojčinné brzdičky eliminují potřebu sychráku. Brzdičky fungují jak v případě náhodného vypnutí, např. při pádu, tak při chtěném vyzutí či nazutí lyže. Brzdičky jsou tedy k dispozici kdykoliv, kdy bota není ve vázání, usnadňují zapnutí do lyže a zabraňují lyži odjet. Pokud je vázání zapnuto, brzdičky se samozřejmě zaklopí.
Brzda samozřejmě zabraňuje ujetí lyže.Safeout funguje jako standardní bezpečnostní vázání a tím pádem vás ochrání před zraněním vlastní lyží, která je na sichrácích. Výhodou odbourání sichráku ve freeridu je, že v případě zasažení lavinou, vás nebudou lyže stahovat hlouběji a působit jako kotva. Integrovaný 2efekt brzdy funguje "automaticky", pokud je vázání uvolněno od lyže nebo se vyzujete z lyží.

BD01FreePivotMed.jpg, 18kB

Vlastnosti:

Možnosti:

SmallExplodeNoRelease2.gif, 10kB d2.gif, 15kB
Typické tele vázání je namontováno přímo do lyže, nebo na desku (obrázek vlevo). Když se jednou nazujete stáváte se "součástí lyže". V případě pádu se vaše nohy ohýbají a kroutí. Lyže se chová jako páka, která má velmi velký točivý moment. Systém Safeout využívá stejnou sílu, která způsobuje zranění na to aby vázání vypnulo. Safeout vypne vázání v tom okamžiku, kdy je tlak na lyži příliš veliký. Mechanismus bezpečnostního vypnutí a brždění nahradí svým umístěním desku pod vázáním. (Safeout systém je vysoký od 32 mm do 38 mm, v závislosti na typu vázání.)

Proč potřebujete Safeout?

Lyžování je rizikový sport. Zatímco lyžaři se těší komfortu bezpečnostního vázání již řadu let, spousta telemarkistů tuto možnost nemá. Safeout systémy poskytují srovnatelnou bezpečnost s alpskými vázáními v hmotnosti, rozměru a ceně. Několik různých firem má kompatibilní vázání, což Vám ulehčí výběr toho správného.

Autor

Tento systém byl navržen Brycem Wheelerem, bývalým vedoucím výzkumu pro Hughes Aircraft. Během své kariéry vyvinul více než 100 patentů pro Hughes. Bryce je vášnivý lyžař a Safeout vyvinul pro bezpečnost svých přátel. Vývoj trval více než 7 let.

SafeoutTM systémy mohou být používány všemi telemarkisty bez ohledu na jejich úroveň lyžování. Safeout poskytuje ochranu pro lyžaře od 36 až po 113 kg. Safeout je nastavitelný na různé hmotnosti a styly lyžování. Nabízí jednoduchý nástup s integrovaným 2. efektem brzdiček (nebo jednoho efektu se sychrákem).

nahoru