Morgedal Winter games

www.morgedal.com

Nejdříve malé info pro ty z vás, kteří zatím neví, co slovo Morgedal znamená ve světě telemarku a lyžování. V této malé vísce se narodil Sondre Norheim ( www.sondrenorheim.com), který zásadně ovlivnil vývoj lyžování a vynalezl telemark, který pojmenoval po svém rodném kraji.

morgedal1.JPG, 61kB

Co jsou Morgedal Winter games

Minulý rok (2009) se v Morgedalu začali konat Winter games, které mají připomenout Sondreho odkaz. Hry se odehrávájí ve stylu olympijských her se zahajovacím ceremoniálem, zažehnutím pochodně a samozřejmě se všemi telemarkovými disciplínami (sprint, clasika, telecros, skoky na historických lyžích, ...). Závody samozřejmě nejsou jedinou aktivitou , kterou můžete v Morgedalu zažít. Mne nejvíce zaujal workshop s výrobou dřevěných lyží a následné ježdění.

morgedal3.JPG, 39kB

Sondre skis workshop

Na tomto workshopu se dozvíte a vyzkoušíte vše spojené s výrobou lyží z doby před 150 lety a následně si na nich také zajezdíte.
Výroba není na první pohled nijak náročná, stačí vám kus správného dřeva, pilka, sekera, nůž, dláto, hoblík, nebozez a větvičky břízi na vázání. Lyže se nejdříve nahrubo přitesá sekerkou potom doladí hoblíkem a udělá se díra pro vázání. Potom se špička lyže nahřeje nad párou a ohne. Nakonec se z březových větviček udělá vázání a jde se na to. Celý proces samozřejmě trvá nějakou dobu, protože ohnutá špička musí nějakou dobu vysychat (24hod).
Ježdění na těchto lyžích je opravdu zábava a zjistíte, že ježdění na těchto lyžích vám může zdokonalit techniku, jelikož vám neodpustí žádnou chybu.

morgedal2.JPG, 66kB

Sjezdovky

Zajímavou čast Morgedalu tvoří samozřejmě sjezdovky. V celém údolí se nachází jeden asi 300m dlouhý vlek a u něj jedna sjezdovka. Nicméně sjezdovek v morgedálském pojetí je zde nepočítaně. Za sjezdovku je zde totiž považováno vše, co lze sjet na lyžích. Není tedy podmínkou, že sjezdovka, je tam kde je upraveno od rolby. Místním připadne naprosto normální na začátek závodu prostě vyšlapat, což občas znamená docela zajímavý výlet.

Náš výlet

Do Morgedalu bylo překvapivě dobré spojení. Z čech letadlem na letiště Sandefjord Torp tam asi 2 hodiny čekání a pak s jedním přesedáním asi 3 hodiny autobusem až do Morgedalu. Z variant ubytování jsme si vybrali tu prostřední, což bylo spaní v Lavvu = norské týpí. Teploty v noci neklesaly pod -7 stupuňů a s centrálním ohništěm to byli docela příjemně strávené noci, které byli umocněny výbornými snídaněmi a la nacpi se k prasknutí.
První den jsme věnovali návštěvě Sondreho rodné farmy Overbo. Není to ovšem farma nijak obrovská, skládá se tří malinkatých dřevěných domků. Večer jsme je3tě absolvovali prohlídku Ski muzea.
Druhý den proběhl již zmiňovaný workshop s výrobou a testováním dřevěných lyží.
Třetí den jsme vyrazili na výlet do místních kopců a odpoledne jsme se účastnili telecrosu.
Poslední den se jel závod telemark clasic, který se konal na jedné z nejstarších sjezdovek v Morgedalu a vedl přímo přes farmu Overbo. Na start závodu si každý musel vyšlapat po svých.

morgedal4.JPG, 53kB

Užitečné informace

coadresa
festival www.morgedal.com
letenkawww.wizzair.com
autobuswww.telemarkbil.no
Sondre Norheim www.sondrenorheim.com
coza kolik
letenka2700 CZK
autobus580 NOK
ubytování se snídaní1200 - 3300 NOK
festival pas500 NOK

nahoru