Při našem výletu do Zermattu, jsme narazili na zajímávé vázání, které nás zaujalo na tolik, že jsme se rozhodli se na něj blíže podívat. Následující článek je překladem z anglického originálu ze stránek www.linken.com. Pokud již někdo vázání vlastníte tak budeme rádi když se s námi podělíte o zkušnosti. Jakmile se nám podaří vázání získat, tak vás seznámíme s našimi vlastními postřehy.

Linken

Plastové boty, široké lyže a agresivnější jízda si žádají nové technologie vázání a desek. Hlavním požadavkem je větší přenos energie a vyšší výkon. Linken díky flex systému a mechanizmu změny velikosti a výšky je použitelné pro všechny značky telemarkových bot.

Přenos síly ve dvou bodech

Na tradičních lankových vázáních je přenos sil na lyži v jednom místě, v oblasti uchycení špičky. Na alpském vázání jsou tyto body 2 jeden ve špičce vázání a druhý v jeho patce. Takže otázkou je jak zefektivnit tento přenos a stabilitu i na tele vázání. Linken přišel na to, že pokud ve fázi vedení oblouku přidá druhý bod přenosu sil bude to to, co potřebujeme. Vytvořili patku, která dokonale sedí do části patky, která je namontovaná na lyži. Když pata tlačí dolů při vedení oblouku, jednotka na patce je uzamčena vůči pohybu do stran. Tím vzniká druhý přenosný bod a to rovnou na lyži. Výsledkem je daleko efektivnější přenos síly na lyži. To že, jsou dva body přenosu, umožňuje větší kontrolu nad špičkou a patkou lyže. Volná pata nikdy nenabízela takovou sílu a přitom kontrolu.

Nášlapné vázání s pevnou hliníkovou deskou mezi špičkou a patkou

Problémem je, že síla nohou přenesená ve prospěch pružnosti nebo ohybu vázání a bot není nikdy plně využita tam, kde má (na lyži nebo ještě lépe na sněhu). Základní myšlenkou tohoto vázání je to, že je maximum síly přeneseno na hranu lyže. Díky plastové botě je přenos sil již dost veliký, ale díky tomuto vázání v kombinaci s plastovou botou je ještě větší.
Odlišností od tradičního lankového vázání je hliníková pohyblivá destička v místě ohybu nohy. Společně s botou je vytvořena reálná jednotka, která způsobuje to, že síla z nohou je využita k výkonu a předozadnímu pohybu. Většina sil je tak přenášena do hrany lyže a zbytek je využit k energii na překleknutí.

Tato tvrzení jsou výsledkem následujících faktorů:

Kvalita a tloušťka materiálu umožňuje torzi a laterální tuhost. Používáme 4mm hliník 6082 (t4).
120 mm šířka a umístění ohebného kloubu. Krátký moment hybnosti mezi osou boty a vázání umožňuje desce zůstat tuhá i během extrémního používání. Nemůže být zkroucena nebo ohnuta do strany a tak je všechna síla z lyžaře musí být přenesena na lyži nebo do pružin.
Pozitivním vedlejším účinkem je lepší procítění, to znamená vyšší stupeň kontroly nad lyžemi.
Umístění desky umožňuje ohyb boty v jednom, přesně určeném místě. Pokud jsou osy zúžené mohou způsobovat vyšší napětí. Pokud tedy máme například osy 2 dochází k většímu rozsahu pohybu a tím k většímu opotřebení vázání.
Nastavitelné pružiny umožňují různou míru odporu vázání. Čím tužší, tím více energie musíte vynaložit, ale o to víc se vám vrátí.

Celé vázání se všemi díly

lischema.jpg, 13kB Přehled celého vázání ukazuje jakým způsobem do sebe zapadají všechny části. Během září/října budeme mít k dispozici kompletní montážní instrukce na webu. Každý, kdo si vázání objedná on-line dostane papírovou šablonu pro snadnější montáž. Pokud to nezvládne, jistě Vám pomůžou odborníci v servisu. Linken je kompatibilní s normálními alpskými šablonami a proto by Vám vázání měli namontovat ve většině servisů.

Umístění patky

lipatka.jpg, 10kB Step-in systém skládá z hliníkového zámku na který umístíme botu. Tento zámek je vytvarovaný pod tlakem několik stovek tun. Používán je normovaný hliník speciálně vyvinutý pro venkovní podmínky. Jednoduše sešlápněte botu a zámek se sám zacvakne tam, kam má.

Zašlápnutí, zámek uzamčen

lizaslap.jpg, 8,1kB Konečná poloha pro jízdu. Ujistěte se, že zámek je na středu boty. To je velmi důležité pro maximální přenos sil bota - vázání - lyže.

Vertikální umístění zámku

lizamek.jpg, 9,6kB Kvůli rozdílné výšce komínů u různých bot potřebujeme nastavit zámek do různé výšky. Pro příklad, Scarpa t-1 výška od vložky po střed komínu je asi 24mm, zatímco klasické kožené boty mají asi 15mm. Na tomto základě je vymyšlen tento seřizovací šroub.

Nastavení velikosti boty

livelikostboty.jpg, 10kB Jednoduše nadzdvihneme a otočíme malým regulátorem doprava a posuneme desku buď dopředu nebo dozadu.

Flex systém

liflex.jpg, 9,8kB Nastavitelný flex systém je jednou z vlastností, na které je celé vázání postaveno. Tento ač jednoduchý, ale největší opatrností navržený systém je zabudován okolo pružin, které mohou být jednoduše přenastaveny na různý odpor. Pokud máte rádi minimální pocit pohybu boty nahoru a dolů nebo pocit většího pohybu dosáhnete toho otočením šroubu.

Stoupací brázdička

lihrazda.jpg, 10kB Rozhodli jsme se snížit nabídku 2 různých výšek hrazdiček. Výška plastové podložky je příliš nízká na to, aby vyrovnala přední extra hrazdičku. Proto nabízíme hrazdičku o výšce 68mm.