Většina telemarkistů se při ježdění nejvíce obává zranění kolen. Studie rozhodně tyto obavy podporuje a za nejčastější zranění udává poranění kolena (asi 30-35% všech hlášených úrazů). Jsou v podstatě 2 skupiny úrazů: pohmoždění a porušení vazů. Mírné výrony a zhmožděniny se hojí většinou rychle a mohou se týkat i vnitřního postranního vazu (MCL). Nejobvyklejšími poraněními kolene na konci sezóny (mokrý sníh) bývají vnitřní postranní vaz a / nebo přední zkřížený vaz (ACL).
Kombinace zatížení v torzi a vbočení (prolomení do strany) kolene často způsobí poškození vazů. Tato zranění se běžně vyskytují, když se mírně nebo vůbec nezatížená lyže zařízne. Tato situace může nastat v počáteční fázi oblouku, když lyže není dostatečně zatížená nebo je na ploše místo na hraně.
Samotné poškození ACL nastává při pádu vzad a stranou od zadní lyže, která je zatížená. Při tomto pádu, se pánev dostává níže a za koleno. Dochází k velkému tlaku stehna vzad při pokrčení kolene. Při tomto typu pádu je vytvářena síla, která táhne holeň dopředu zatímco koleno je pokrčené a to vede k přetržení ACL.
Obě tyto zranění mají jednu společnou vlastnost, stávají se v případě, že zadní lyže není dostatečně zahraněna anebo zatížena. Jinými slovy, vnitřní hrana na zadní lyži se zařízne místo té vnější ( kousne se vám hrana). Poranění obou dvou vazů většinou vzniká, když se vnitřní hrana přední lyže kousne. Při pádu dochází k velikému tlaku mezi nohou a tělem a díky rotaci se koleno stává otočným bodem. Při čistém poranění ACL, je výrazněji zatížena patka lyže a při pádu vzad je vyvíjen enormní tah na holeň a současně pokrčené koleno.
1. Pokud cítíte, že spadnete, snažte se vyvarovat pádům vzad. Snažte se padat po spádnici nebo stranou. Udržte ruce dopředu, to vám pomůže padat vpřed a eliminovat pád vzad. Minimalizují se tak síly, působící na koleno, které je tak více v bezpečí. Koleno je tak více stabilní a stabilnější se tak stávají i kotníky a boky. Na rozdíl od alpského lyžování, je pád vpřed s volnou patou o dost bezpečnější. Riziko zlomeniny holenní kosti na telemarcích je zanedbatelné, protože pata se snadno zvedne a špička ohne.
2. Mějte váhu rozloženou rovnoměrně na obou lyžích a buďte vpředu. Tato pozice vám při pádu pomůže spadnout dopředu.
3. Zkoušejte vést zadní lyži čistě po hraně. Naučte se zatěžovat i zadní nohu, zejména při zatáčení. Snažte se ji zatěžovat až do poměru 50 : 50 mezi oběma lyžemi. Pokud to zvládnete, snažte se o plynulou jízdu na hranách. Cvičení na pomoc s touto technikou je práce se záměrnou změnou váhy ze zadní lyže (na začátku oblouku) na přední lyži ( hned za spádnicí). To způsobí, že vaše vnitřní/zadní lyže vyřízne oblouk s menším poloměrem než lyže přední. Zažijte tento pocit, že zadní noha vám pomůže zajet oblouk čistě po hraně. Postupně se snažte tuto formu dovést k dokonalosti, zautomatizovat a oblouk začínat na zadní noze a poté přenést váhu rovnoměrně na obě lyže.
4. Dostaňte se do vzduchu. Pokud budete mít správný vertikální pohyb a řádně odlehčovat lyže, je méně pravděpodobné, že se vám kousne hrana. Pokud i přesto spadnete, snažte se lyže a nohy držet ve vzduchu. Pamatujte, že k lyžování jsou kolena nepostradatelná.
překlad z těchto stránek
© all rights reserved
sponsor: tvorba-webu.cz | created by Breezy New Media