Telemarkové boty

Výběr správných bot

Zeptejte se sami sebe jaký druh tele - lyžování chcete provozovat. Hledáte boty k tomu, aby řídily lehké lyže kategorie touring s relativně malým rádiusem (typu Scarpa T-3 nebo Garmont Libero)? Lyžujete ve střediscích, stejně tak, jako v odlehlém kraji a máte krátké a široké lyže(třída bot T-2 nebo Veloce )? Možná je vaše představa o ježdění na 45° svazích plných prašanu, skocích s rotacemi a vy chcete vhodné boty k tomu, aby vám pomohly lyžovat na maximální úrovni, kde váha boty hraje druhotnou roli (T-1 nebo Garmont - Gara)? Jste-li závodník, a je-li tomu tak můžete přeskočit tuto část, vy víte, co vy potřebujete.

Ve výše uvedeném odstavci jsou nějaké základní věci k tomu, aby se nad nimi člověk zamyslel. Mnoho lidí ale dělá chybu např. touring v těžkých botách či skáče v "papučích". Styl a osobní preference má hodně co dělat s třídou vybíraných bot. Jedna chyba, kterou nechcete udělat, je mít lehkou/měkkou botu k tomu, aby řídila příliš těžkou lyži. Lehké tele-boty udělají dobrou službu s lehčí, kratší lyží, ale pamatujte si, čím delší, širší a těžší lyže, tím těžší by bota měla být. Jestli jste na pochybách, zeptejte se, nebo se podívejte na jezdce, kteří mají stejné nebo podobné lyže.

Když přijde na výběr bot (spíše než modelu), je pohodlí primární kritérium. Scarpa, Garmont a Crispi jsou všechno kvalitní boty. Telemarkové boty Scarpa a Garmont mají výhodu rozsáhlé škály čísel, hodně tele-lyžařů je používá a chválí si je. Crispi je rostoucí hvězda v tele-botách, mnoho lidí má rádo jejich flexi a ultra tenkou vnitřní botu, díky čemuž je pocit procítění lepší. Nejdůležitější věc je, že boty budou vhodné právě pro vás! Scarpa se hodí nejvíce na "normální" nohy a Garmont boty byly vždy nejlepší pro širší a vysokou nohu. V každém případě, jakmile se rozhodnete pro třídu bot, která se pro vás hodí nejvíce, zkuste různé výrobce, abyste zjistili, které jsou pro vás nejlepší.

Vhodné telemarkové boty 1.

Vyběr správné velikosti plastového skeletu, je s moderními plastovými botami více kritický než kdy předtím. Vycpávky na nejvíce inkriminovaných místech pomáhají předejít otlakům.

Pro zjištění, zda je velikost boty vhodná, odstraňte liner (vnitřní botičku) a vložte nohu do skeletu. Pohybujte nohou vpřed, až dosáhnete části, kde se vaše prsty jen lehce dotýkají přední části boty. Jestli je velikost skeletu správná, měli byste mít mezi patou a koncem vnitřku volný prostor tak na jeden a půl prstu. V tomto bodě doporučujeme, abyste byli aktivní účastníci při výběru vašich bot. Použijte vaši vlastní ruku k tomu, abyste zkontrolovali prostor jelikož vaše prsty jsou úměrné k zbytku vašeho těla (alespoň částečně) a je to vaše noha, která je ve skeletu ne noha prodavače. Také, vy poznáte/cítíte kolik volného prostoru vám ve skeletu zbývá. Volný prostor o šíři dvou prstů, by měl být tak akorát. Prsty, by neměli být uvolněné, ale tak akorát. Zkuste ve skeletu stát na plném chodidle. Někdy je těžké zůstat v této poloze, zejména při ohýbání dolů ke kontrole prostoru v botě, ale zkuste mít nohu v tak neutrálním postavení, jak je to jen možné.

Slovo o prodejcích.

Někteří lidé pracující v obchodech vědí o zboží opravdu mnoho, ale i dobrý odborník na tvarování bot je především obchodník. Ten se vás snaží napasovat do dobře padnoucích bot, ale hlavně do těch bot, kterých se na skladě potřebují zbavit. Vím, že to zní krutě, ale stává se to. Buďte tedy připraveni a aktivnější, když jdete do obchodu.

Vhodné telemarkové boty 2.

Ok, myslíte si, že možná máte ten správný skelet? Dejte vnitřní botičku zpět (zkontrolujte obě boty). Většina z nás má jednu nohu větší než druhou! Začněte zkoušení s větší nohou. Teď dejte vaše lyže na podlahu (zapomněli jsme vám říci: "Přineste si do obchodu lyže!") a stoupněte si do vázání. Boty se ohnou jinak ve vázání, než bez něj. Zkuste jít do několika různých tele - postojů včetně skutečně nízkého postoje. Jak se cítíte? Jestli vás tlačí prsty v obchodě, udělají to i na sněhu. Zkuste tedy větší velikost. Příliš mnoho místa? Zkuste menší velikost. Nemůžete najít velikost, která odstraňuje špetku tlaku, ale boty přece drží vaši nohu v "útulné" pozici? Zkuste další značku nebo zvažte, že možná budete muset používat speciální vložky, nebo další úpravy k tomu, aby vám bota perfektně seděla.

Jestli již používáte ortopedické vložky, rozhodně si je vezměte na zkoušení. Nyní zkuste hýbat prsty uvnitř boty se všemi přezkami utaženými na maximum. Jestli nemůžete hýbat prsty volně, měli byste zkusit větší velikost. Prsty, které jsou utěsněné v botách, vám, mimo jiné problémy, budou na sněhu mrznout. Když říkáme hýbat prsty, neznamená to, že je stěží ohnete. Pohyb prstů musí být komfortní.

Další věc, kterou byste měli zkusit, je simulovat kopání do schodů. Najděte zeď buď vypolstrovanou nebo oblepenou kobercem nebo cokoliv jiného vhodného na kopání (někdy mají obchody pomůcky, vysoký koberec či krytou lavici, připravené právě k tomuto účelu), toto způsobí, že se boty chovají stejně jako při používání v terénu. Pokud zkoušíte boty se zaměřením na touring povolte horní přezku a suchý zip po obvodu komínu, ale nechte spodní přezky utažené, aby redukovaly pohyb nohy v botě. Několikrát kopněte do překážky a sledujte, jestli vaše noha klouže v botě vpřed. Jestli to dělá a vaše prsty narážejí proti špičce boty, počítejte s tím, že něco podobného se bude dít i při jízdě, což nebude příjemné. Zkuste menší velikost nebo jiné boty.

Mnoho zkušených alpských lyžařů si koupí opravdu těsné boty, očekávají (vědí), že vnitřní botička se časem "vyšlápne". Dejte pozor, některé telemarkové boty se nevyšlápnou tolik jako normální boty. Vhodné je, když začnete do bot používat tenké ponožky, neboť později, až se boty vytáhnou, si prostě jen vezmete silnější ponožky, což by mělo být dostatečné. Také můžete používat boty s tenkou neoprénovou vložkou. Dejte si pozor, abyste nekoupili boty, které jsou nepohodlně těsné v obchodě, a vy očekáváte, že vám botička povolí - to se nemusí vždy stát ! Toto ovšem platí i obráceně. My máme zkušenost, že např. Scarppa T-1 (model 2007) se extrémně vyšláply. Nejlepší je zeptat se někoho, kdo boty, které si chcete koupit, používá, jak moc se vyšlápnou.

Těsné tele-boty nejsou dobré pro požitek z ježdění a také vaše nohy budou vždy studené. Vykopnout jen trochu může být problém a spousta dalších problémů se může začít vyskytovat, až když v nich budete trávit hodně času. Neznamená to ovšem, že je lepší koupit velké boty, ve kterých vám budou "plavat" nohy, ale když budete potřebovat zmenšit prostor ve větších botách, tak se to vždy udělá snadněji, než když budete potřebovat zvětšit příliš těsnou botu.

Moderní telemarkové boty vám vydrží dlouho (někteří výrobci udávají, že boty byste měli vyměnit po pěti letech), takže trocha času navíc, který strávíte v obchodě se určitě vyplatí. Pokud na vás prodejce působí důvěryhodně dbejte jeho rad, ale stejně tak věnujte pozornost vašemu vlastnímu úsudku - v botách budete jezdit vy a ne prodavač!!

Používání nových bot

Mnoho telemarkových bot má na zadní straně mechanismus/přepínání na nastavení pohybu komínů bot vpřed a vzad. Měla by být uvolněná při chůzi, stoupání na pásech ...... Nejen že budou boty pohodlnější, ale také je tím šetříte. Některé z těchto mechanismů jsou jednoduché, mají jednu pozici jako na Scarpa T-2, zatímco Scarpa T-1 a Gara mají dvě nebo tři pozice. Experiment s nastavením závisí na tom, jak moc vpřed se nakláníte (naklekáváte) při jízdě. Někde psali dokonce o někom, kdo si nechával mechanismus povolený i na jízdu dolů, dával tím komínům bot možnost k pohybu. To vám nedoporučujeme, ale pokud vaše boty umožňují různá nastavení, tak si je určitě vyzkoušejte.

Některé boty mají také šroub na kontrolu náklonu boty do strany (canting). Tomuto je přizpůsobený hexadecimální šroub na vnější straně boty (klíč pro nastavení je většinou součástí balení). Pokud máte "křivé" nohy může vám to pomoci. Jiné boty mohou mít nastavení náklonu komínů vpřed a vzad, což jde opět pomocí příslušného klíče na vnější straně boty.

Při zapínání telemarkových bot můžete začít s řemenem/pásem, který je na botě úplně nahoře. Bude vám držet botu více pohromadě a ta půjde snadněji zapnout. Na závěr si pás nezapomeňte ještě jednou utáhnout.

Závěrem

Je určitě mnoho dalších věcí, které se dají udělat s již zakoupenými botami, aby vám padly co nejlépe, ale to již přesahuje rámec těchto základních informací o nákupu tele-bot. Pro další informace o tvarování a úpravě bot vám doporučujeme vyhledat nějakého odborníka.

Mnoho telemarkových lyžařů nahradilo vnitřní botičku Thermo - flex linerem (botičkou) a přísahá na větší pohodlí, stejně jako na váhové úspory. Tyto linery jsou dostupné v mnoha z alpských obchodecch, často za nízkou cenu.

nahoru